Gogebic Community College

Graduating Class of 1975

Class of 1975

Graduation: Friday May 9, 1975
Luther L. Wright High School
Commencement Address: "Building a Foundation" by Dr. Paul R. Bolich, Staff Radiologist, Director of Diagnostic Ultra-Sound, Gunderson Clinic, Ltd, and LaCrosse Lutheran Hospital, LaCrosse, Wisconsin

Summa Cum Laude
Rebecca Lynn Serrahn

Magna Cum Laude
Joyce Victoria Hane Andreasen
Betty M. Ihlenfeldt
Susan M. Johnson
Charles A. Julin
Linda Ruth Lloyd
Michelle M. Lewinski
Jacqueline Marie Novascone
William J. Serrahn
Gregory L. Sobolewski
Linda Marie Strand
Michael G. Toth

Cum Laude
Carol J. Ahonen
Rodney Dale Besonen
John S. Benson
Robert Blanford
Debra Blazonin
Richard M. Fabbri
Linda R. Greil
George W. Hakala
Shelley Rae Johnson
Randolph Paul Lipske
David J. Skoviera
Michael John Sokolowski
Mary Ann Swanson

Associate of Arts

Carol J. Ahonen
Rayanne Allmendinger
William Anderson
Joyce Victoria Hane Andreasen
Greg James Battisti
Theresa M. Burzinski
Lou Callovi
Patricia Ann Cicero
Jerry Scott Consie
Marjorie Ann Corullo
John Armas Dahlbacka
Mark S. Daniels
Allen Erickson
Michael L. Finco
Robert A. Glatczak
Gordon J. Halverson
Paul Harley
Jane Hendrickson
Betty M. Ihlenfeldt
Michael A. Jacobson
Gerald F. Johnson
Jeanne Ann Kasieta
Sue Kennedy
Alfred I. Laguna
Debra Levra
Michelle Mary Lewinski
Miriam E. McDonald
John J. Milakna
Pam Moderson
Donna Louise Mussatti
Richard Pachmayer
Glenn D. Perry
Verne Peterson
George Francis Pisco
Paula Puisto
Kenneth N. Reid
Frances Ryan
Geriann Sailer
Carol A. Salminen
William F. Shiroda
Timothy J. Sopko
John H. Struchen
Debra Ann Syrjala
Janet A. Thebert
Dennis J. Trudgeon
John Veda
Paul W. Masuga

Associate of Science

Stephen L. Baima
Robert J. Blanford
Richard W. Bolen
Glenn Carli
Larry A. Cervo
Steve K. Cron
Sandra J. Curtis
Bartley E. Estola
Linda Greil
Robin J. Gustafson
Charles A. Julin
John P. Kolodziejczyk
Carol A. Maki
Brian A. Maxinoski
Duane Michael Olson
Elizabeth C. Popham
Karen Lynn Smith
Gregory L. Sobolewski

Associate of Engineering

John DeSautelle
John W. Ferguson
Jeffrey J. Hill
Francis J. Jewess
Patrick A. Joyce

Associate of General Studies

Leo A. Larivee
Joseph H. Lenatz
William J. Mattson
Sheri Nichols

Associate of Business

Thomas V. Church
Ed Gibbons III
George Hakala
Gerald F. Johnson
David Kantala
William Joseph Mazurek Jr.
Joseph P. Simonich
David F. Thomasini
Richard G. Vita
Patricia Waite

Associate of Applied Business - General Business

Christopher Angeli
David Benna
Lee Leinon
Gary Mariani
Jacqueline Marie Novascone
Elizabeth A. Rigoni
Randall Louis Trudgeon
Dianne C. Vanderschaegen
Louis A. Zanella

Associate of Applied Business - Executive Secretarial

Joellyn Ruth Ann Erickson
Leah Elizabeth Harju
Darlene Kaartunen
Linda Ruth Lloyd
Linda Marie Strand
Paula A. Strand
Mary Ann Swanson

Associate of Applied Business - Medical Secretarial

Katherine Junnette Bednar
Kathleen M. Caron
Shelley Rae Johnson

Associate of Applied Business - Data Processing

Steven J. Fassino
Paul D. Hewitt
Susan M. Johnson
Monica Ann Menza
Rebecca Lynn Serrahn
William J. Serrahn

Associate of Technology - Drafting and Design

Dominic Alexandroni
Dale Carlson
Michael Bennett English
Gary Raymond Ilminen
Michael Byron Sybeldon
Robert J. Skog

Associate of Technology - Commercial Art

Michael S. Armata
Richarld M. Fabbri
Randolph Paul Lipske
Larry Sanders
Charles P. Spencer

Associate of Technology - Parks and Recreation

Harley Amerson
Kenneth R. Czarapata

Associate of Technology - Ski Area Management

James W. Arnold
Michael L. Bailey
John S. Benson
David F. Blake
Ginger Anne Gauger
John M. Gavronski Jr.
Bob Hillman
John S. Horner Jr.
Jeff Isenring
Joseph E. Logsdon IV
Steven S. Parris
John H. Struchen
Steven Trauger
Thomas Allyn Thulin
Arthur K. Wallin

Associate of Technology - Auto Service

Rodney Dale Besonen
Gregory J. Langdon
Daniel H. Ormes
Donald A. Wiita II

Associate of Technology - Electricity/Electronics

Thomas E. Bolen
Robert J. Carli
Dennis R. Mieloszyk
Terry M. Orlich
Gary Ray Swanson
Michael G. Toth

Associate of Technology - Building Construction

Dennis Garreau
Ryckie A. Holm
David E. Johnson
Jim Kolesar
Thomas Kruse
Edward J. Lakner
Dean Lantta
Dean Massoglia
Robert Segalin
David J. Skoviera
Michael John Sokolowski

Certificate of Completion - Secretarial

Donna Marie Barlock
Sandra Kay Basom
Susan M. Finco
Vicky Lee Johnson
Virginia L. Minier
Cheryl Ann Minkin
Debra Ellen Oxley
Kris Zanetti

Certificate of Completion - Key Punch

Joyce R. Cornetto
Brenda Cox Ryder

Certificate of Completion - Data Processing

Cheryl A. Berno
Cathy M. Binczac
Janet Lynn Kasson
Karen L. Krankkala

Certificate of Completion - General Clerical

Kathleen C. Semenak

Certificate of Completion - General Business

Darlene Ann Dolkey

Certificate of Completion - Medical Transcription

Kim Huotari Saari

Certificate of Completion - Auto Service

John A. Asunto
Randall John Dahlbacka
LeRoy Niemi
John J. Novak
Richard Templer
Gary L. Wierzbicki

Certificate of Completion - Electronics

Ted I. Strand

Certificate of Completion - Small Engines

Randy P. Kennedy

Certificate of Completion - Retailing

Heidi Marie Koski

Certificate of Completion - Cosmetology

Deborah Lee Ahola
Shirley Ann Arthur
Mona Marlene Binkley
Donna Lynn Carpenter
Diane M. Fabbri
Isabelle E. Kasieta
Cecelia M. Maslanka
Jean M. Minkin
Sharon L. Pavlovich
Terry Ann Pawlak
Diane F. Rampanelli
Christine A. Remondini
Roberta L. Slivinsky
Linda M. Stella
LaRue J. Treder
Jackie A. Upton
Debra J. Waurio
Esther Wacker
Debora L. Woelky

Certificate of Completion - Practical Nursing

Dianne P. Anderson
Mary Julene Annala
Stephanie S. Arnstsen
Janice L. Bertram
Madeline Capone
Diane Lyne Chiapuzio
Kathleen D. Chiapuzio
Michael J. Colassaco
Marlene DeMarte
Wanda L. Giesau
Leta D. Gleeson
Lori M. Hagstrom
Betty J. Harju
Eva M. Johnson
Linda M. Johnson
Kim S. Josephson
Vicky J. Ketchem
Barbara A. Kimmes
Patricia R. Kindred
Robert K. Kirkley
Joyce M. Kostka
Maureen J. Kuiawa
Roselyn A. Kuiawa
Kathleen S. Laakso
Nancy E. Lauren
Patti K. Lindrus
Susan L. Meneguzzo
Betty A. Ollila
Nancy R. Peterson
Larry Mason Porter
Colleen R. Prine
Julia J. Raymer
Bette L. Rigoni
Frances O. Roy
Phyllis K. Schmitz
Peggy M. Schram
Veronica Store
Nancy M. Strand
Judy M. Swanson
Helen G. Thebert
Vicki M. Verbovanec
Paula A. White
Elizabeth S. Winters