Gogebic Community College

Graduating Class of 1970

Class of 1970

Graduation: Friday, May 29, 1970
National Guard Armory
Commencement Address: "Our Greatest Resource" by Peter DeSantis, Class of 1956

Magna Cum Laude
Brian Ahnger
Darlene Anderson

Cum Laude
Mary Christine Re

Associate of Arts

Brian John Ahnger
Darlene L. Anderson
Sally M. Anderson
Daniel Charles Beissel
Paul J. Belmas
Margaret J. Berlin
Barbara Jean Bertolino
Susan M. Bria
John Frank Brottlund
Gail Ann Buccanero
David J. Buda
Elisabeth B. Butcher
Patricia DaPra
Loretta DeMario
Donald J. Doane
Charles H. Gervasio
Faye Gustafson
Pamela Jill Gustafson
Carolyn Harma
Verna Mae Hautamaki
Paula M. Holevac
Marion J. Honkala
Roselyn J. Jansson
Bob Thomas Johnson
Paulette Kasieta
Charles L. Kopecko
Katharine Krznarich
Kathleen M. Lauzon
Christine M. Lerza
Ronald E. Lindner
Linda Jean Lonchar
Theresa Jean Long
Jean Ann Lund
Joan Marie Lund
John J. Lupino
Joan Marie Manki
Doris Lee Mascotti
Jane Mazes
Deborah Ruth McDonald
Judith McKenzie
Mark Joseph Miller
Jennie Marie Mindorff
Joan Marie Negri
Brian A. Newman
Karen M. Niemela
Carol Marie Oxley
Thomas M. Pairolero
Michael J. Palmgren
Michael F. Patrick
Susan C. Peterson
Marinella E. Pezzetti
Carl Raisanen
Mary Christine Re
Dorothy C. Richetta
JoAnn M. Rogo
Christine Rosa
David J. Ruppe
Sandra Elizabeth Sisko
Warren Sjoman
Paulette Jo Smollar
Bonita Sokolowski
Karen Stanley
Leonard C. Swanberg
Marjorie Tezak
Paulette L. Thompson
Ardith Torkko
Brian Tousignant
Carol A. Verhelst
Mark J. Viher
Gail L. Wahlberg
Marlys Walkonen
Linda L. Yalonen
Linda M. Zelinski

Associate in Business

Peter J. Barbera Jr.
John J. Beauchamp
Helen E. Bruno
Cheryl A. Burt
Bruce E. Edyvean
Christine Joy Hill
Edward Huhtala
Roberta M. Immich
Gary Ronald Jackson
Dennis James Johnson
Mary Kay Karjala
Kathleen J. LaChapelle
Marcia A. Larson
Kirsti A. Lehtinen
Annette M. Marta
Sandra L. Nelmark
Judy C. Nelson
Jacqueline A. O'Leary
Michael R. Osterholm
Donald Pelkola
Susan M. Reinerio
Kathleen Ruth Rinehart
Ron J. Sanders
Thomas Sertich
Paul E. Syrjala

Associate in General Studies

Dan Castle
Clifford L. Johnson
Timothy O. Williams
David A. Ylen

Associate in Engineering

Richard J. Jokela
Joseph J. Moore
Dennis Vargovich
Robert Wasielewski

Associate in Science

Robert J. Egizi
Joseph J. Kopnick
Robert F. Miller
Patrick K. Simmonds

Associate in Applied Business

David J. Bal
Lois K. Balduc
Judy L. Consie
Sharon L. Maki
Louie Dennis Menara
Jane T. Ruby
Judith L. Salmi
Eugene W. Suomi

Associate in Applied Science

Norris L. Erickson
LeRoy M. Jacobson
James R. Kallas
Carl V. Nurmi
William N. Penrose
Paul J. Semmerling

One Year Certificate - Data Processing

Brenna L. Krajewski
Elizabeth A. Soffa

One Year Certificate - General Clerical

Barbara Bucek
Sandra Lee Swanson