GOGEBIC COMMUNITY COLLEGE
SECOND SEMESTER  2012-13 ON CAMPUS SCHEDULE (JANUARY 14 - MAY 10, 2013)
                                                                                                                            CRS NO   COURSE     Cr Days     TIME RM   INSTRUCTOR
    ACC151 1 ACCOUNTING II 4 M T W   F 12:00-12:53 BUS 19 DAHLIN
  * ACC151 2 (INTERNET) ACCOUNTING II 4 INTERNET  concurrent with sec. 1 DAHLIN
  * ACC160 1  PAYROLL TAX ACCT. (1st 8 weeks) 2 M   W 10:00-10:53 BUS 12 STEIGER
  * ACC160 2 (INTERNET) PAYROLL TAX ACCT. (1st 8 weeks) 2 INTERNET  concurrent with sec. 1 STEIGER
  ACC202 1 PRINCIPLES OF ACCOUNTING II 4 M T W F 8:00-8:53 BUS 21 MACKEY
    ACC202 2 PRINCIPLES OF ACCOUNTING II 4 M T W F 12:00-12:53 BUS 21 MACKEY
  * ACC202 3 (INTERNET) PRINCIPLES OF ACCT.  II 4 INTERNET  concurrent with sec. 1 MACKEY
  ACC205 1 QUICKBOOKS COMPUTERIZED ACCOUNTING (2nd 8 weeks) 2 M W 10:00-10:53 BUS 113 STEIGER
  * ACC205 2 (INTERNET) COMPUTERIZED ACCT SYS. (2nd 8 weeks) 2 INTERNET  concurrent with sec. 1 STEIGER
  * ACC216 1 (INTERNET) COST ACCOUNTING 4 INTERNET  STEIGER
                             
  AMD101 1 INTR TO COMPUTER AIDED MFG 4 M W   9:00-9:53 TEC 27 HICKS
  AMD101 1 L INTR TO COMP AIDED MFG LAB M   2:00-2:53 TEC 28 HICKS
  INTR TO COMP AIDED MFG LAB T 9:00-9:53 TEC 28 HICKS
  INTR TO COMP AIDED MFG LAB   R 9:00-10:53 TEC 28 HICKS
                             
  ANT225 1 NATIVE AMERICAN HISTORY & CULTURE 3   W   5:00-7:53 ACD 325 OBRADOVICH
                             
  ART105 1 LIFE DRAWING 4 T R 11:00-12:53 ACD 322  KLINGFORTH
  ART205 1 ADVANCED ADVERTISING DESIGN 3         F 12:00-1:53 ACD 322 KLINGFORTH
  T W 4:00-4:53 ACD 322 KLINGFORTH
  ART208 1 DESIGN AND COMPOSITION II 3 M W 11:00-12:53 ACD 326  KLINGFORTH
  ART214 1 DIGITAL PHOTOGRAPHY II 3 M W 3:00-4:53 ACD 326  KLINGFORTH
  ART220 1 ART APPRECIATION 3 T R 3:00-3:53 TEC 23  KLINGFORTH
  F 11-11:53  KLINGFORTH
  * ART221 1 (INTERNET) ART HISTORY 3 INTERNET  BESSEN
                             
  AUT101 1 ENGINE REPAIR (1st 5 weeks) 5 M T W R F 9:00-2:50 TEC 26 WERKMEISTER
  AUT121 1 ENGINE PERFORMANCE FUNDAMENTALS (1st 5 weeks) 5 M T W R F  3:00-7:40 TEC 28 GORMAN
  AUT122 1 ENGINE PERFORMANCE ADVANCED (2nd 5 weeks) 4 M T W R F 10:00-2:40 TEC 28 GORMAN
  AUT231 1 SUSPENSION AND STEERING (3rd 5 weeks) 4 M T W R   10:00-2:45 TEC 28 WERKMEISTER
  AUT232 1 BRAKES(3rd 5 weeks) 4 M T W R 3:00-7:45 TEC 28 WERKMEISTER
                             
  BIO101 1 PRINCIPLES OF BIOLOGY 4 M W F 11:00-11:53 BUS 21 GABKA
  BIO101 2 PRINCIPLES OF BIOLOGY 4 M W F 9:00-9:53 BUS 21 GABKA
  BIO101 1L PRINCIPLES OF BIOLOGY LAB   R 8:00-10:53 ACD 101 GABKA
  BIO101 2L PRINCIPLES OF BIOLOGY LAB   R 11:00-1:53 ACD 101 GABKA
  * BIO102 1 BIOLOGICAL DIVERSITY 4 M W   4:00-5:23 BUS 19 PERKIS
  * BIO102 1 L BIOLOGICAL DIVERSITY LAB   R 4:00-6:53 ACD 101 PERKIS
  * BIO105 1 ANATOMY & PHYSIOLOGY 4 M T W R 10:00-10:53 ACD 326 POGLIANO, C.
  * BIO215 1 MICROBIOLOGY 4 M   4:00-5:23 ACD 100 GABKA
  W 4:30-5:53 ACD 100 GABKA
  * BIO215 1L MICROBIOLOGY LAB     T   4:00-6:53 ACD 101 POGLIANO, C.
  BIO250 1 HUMAN ANATOMY 4 M W 11:00-12:23 ACD 100 SOKOL, M.
  BIO250 1L HUMAN ANATOMY LAB T     9:00-11:53 ACD 101 SOKOL, M.
  * BIO251 1 HUMAN PHYSIOLOGY  4 M     2:30-3:53 ACD 100 SOKOL, M.
  W 3:00-4:23 ACD 100 SOKOL, M.
  BIO251 1 L HUMAN PHYSIOLOGY LAB   T   12:00-2:53 ACD 101 SOKOL, M.
  * BIO251 2 L HUMAN PHYSIOLOGY LAB   T   3:00-5:53 ACD 100 SOKOL, M.
                             
  BLD104 1 PLANS & SPECS 3 M         11:00-3:53 TAX STAFF
  BLD120 1 MECHANICAL/ELEC.  INSTALLATIONS, (1st 8 weeks) 5   T W R   11:00-3:53 TAX NIEMI
  BLD205 1 CONSTRUCT. PRACTICES LAB IV, (2nd 8 wks) 5   T W R   11:00-3:53 TAX NIEMI
                             
  BUS100 1 BASIC BUSINESS MATH & ELEC CALC. 4   T   R   1:00-2:53 BUS 19 DAHLIN
  * BUS100 2 (INTERNET)BASIC BUS. MATH & ELEC CALC. 4 INTERNET  concurrent with sec. 1 DAHLIN
  BUS101 1 INTRODUCTION TO BUSINESS 3 M W F 9:00-9:53 BUS 19 MALMBERG
  * BUS101 2 (INTERNET) INTRODUCTION TO BUSINESS 3 INTERNET    STEIGER
  BUS102 1 MATH OF FINANCE 3 M W F 9:00-9:53 BUS 12 DAHLIN
  * BUS102 2 (INTERNET) MATH OF FINANCE 3 INTERNET  concurrent with sec. 1 DAHLIN
  * BUS116 1 (INTERNET) MEDICAL TERMINOLOGY 4 INTERNET  LAWRENCE, J.
  BUS130 1 SALESMANSHIP 3 M W F 10:00-10:53 BUS 19 MALMBERG
  * BUS130 2 (INTERNET) SALESMANSHIP 3 INTERNET  concurrent with sec. 1 MALMBERG
  BUS203 1 BUSINESS COMMUNICATIONS 3 M W F 10:00-10:53 BUS 101 DAHLIN
  * BUS203 2 (INTERNET) BUSINESS COMMUNICATIONS 3 INTERNET    DAHLIN
  BUS210 1 MARKETING 3 M W F 11:00-11:53 BUS 19 MALMBERG
  * BUS210 2 (INTERNET) MARKETING 3 INTERNET    MALMBERG
  * BUS210 4 MARKETING (Winter Recreation) Hybrid class 3   T   R   10:00-10:53 BUS 19 STAFF
  2 hrs on ground - 1 hr online each week INTERNET   
    BUS215 1 INTRO TO ENTREPRENEURSHIP 3 M   W     F 1:00-1:53 BUS 21 KUKLENSKI
  * BUS215 2 (INTERNET) INTRO TO ENTREPRENEURSHIP 3 INTERNET  LANE
  BUS230 1 PRINCIPLES OF SUPERVISION - Hybrid class 3   T   R   9:00-10:00 BUS 12 MALMBERG
  * BUS230 2 (INTERNET) PRINCIPLES OF SUPERVISION 3 INTERNET  concurrent with sec. 1 MALMBERG
  BUS240 1 INTERNATIONAL BUSINESS 3 M W F 1:00-1:53 BUS 19 STEIGER
  * BUS240 2 INTERNATIONAL BUSINESS 3 INTERNET  concurrent with sec. 1 STEIGER
                             
    CHM099 1 BASIC CHEMISTRY 3 M   W   F 12:00-12:53 ACD 326 MERSHON
    CHM101 1 GENERAL, ORGANIC & BIOCHEMISTRY I 4 M   W   F 10:00-10:53 ACD 100 MERSHON
    CHM101 1L GENERAL, ORGANIC & BIOCHEMISTRY I LAB   R 8:00-10:53 ACD 105 MERSHON
  CHM152 1 GENERAL & INORGANIC CHEMISTRY II 5 M   W F 9:00-9:53 ACD 100 MERSHON
  T TEC 22 MERSHON
  CHM152 1 L GENERAL & INORGANIC CHEMISTRY II LAB   T   10:00-12:53 TEC 22 MERSHON
                             
  CIT150 0E GAME ART AND ANIMATION 3 M T W F 11:00-11:53 BUS 109 KLINGFORTH
  CIT161 1 FUND. OF  COMPUTER APPLICATIONS 4 M W F 11:00-11:53 BUS 101 SOBOLEWSKI
  CIT161 1 L FUND. OF  COMPUTER  APPLICATIONS LAB   R 9:00-11:53 BUS 101 SOBOLEWSKI
  * CIT161 2 (INTERNET)FUND. OF COMP. APPLICATIONS 4 INTERNET  HALVERSON
  * CIT161 2 L (INTERNET)FUND. OF COMP.  APPLIC. LAB INTERNET  HALVERSON
  CIT180 1 COMPUTER REPAIR/OPERATING SYSTEMS 3 M T W   10:00-10:53 BUS 115 HALVERSON
  CIT255  1 NETWORKING II 4 M   W F 1:00-1:53 BUS 13 HALVERSON
  CIT255  1L NETWORKING II LAB       R   1:00-3:53 BUS 13 HALVERSON
  CIT270 1 HTML PROGRAMMING 4 M W F 11:00-11:53 BUS 113 HALVERSON
  CIT270 1L HTML PROGRAMMING LAB   TBA BUS 113 HALVERSON
  * CIT270 2 (INTERNET) HTML PROGRAMMING 4 INTERNET  concurrent with sec 1 HALVERSON
  * CIT270 2L (INTERNET) HTML PROGRAMMING LAB INTERNET  concurrent with sec 1 HALVERSON
      2L                      
  CJC103 1 CRIMINOLOGY 3 T 9:00-11:53 ACD 303 YON
  CJC104 1 CLIENT RELATIONS 3 M W   F 9:00-9:53 ACD 302 YON
  * CJC105 1 LEGAL ISSUES 3 T 5:00-7:53 BUS 19 POPE
  * CJC110 1 (INTERNET) INTRODUCTION TO CRIMINAL JUSTICE 3 INTERNET    YON
  * CJC225 1 (INTERNET) COMMUNITY BASED CORRECTIONS 3 INTERNET      YON
  * CJC235 1 CRIMINAL LAW 3 W 6:00-8:53 ACD 323 MCDONALD
  * CJC295-299 1 CRIMINAL JUSTICE INTERNSHIP(S) BY ARRANGEMENT YON
                             
  CMA101 1 ADVANCED MEDICAL OFFICE PROCEDURES 4     R 8:00-10:53 ACD 301 MACLEOD
  R 12:00-2:53 BUS 101 MACLEOD
  CMA102 1 MED. ASSIST. CLINICAL PROCEDURES 1 (1st 8 weeks) 4 M T     8:00-10:53 ACD 313 STAFF
  M T 12:00-2:53 ACD 313 STAFF
  CMA103 1 MED. ASSIST. CLINICAL PROCEDURES 2 (2nd 8 weeks) 4 M T   8:00-10:53 ACD 313 STAFF
  M T 12:00-2:53 ACD 313 STAFF
  CMA104 1 MED. ASSIST. OFFICE LAB PROCEDURES & PHLEBOTOMY 5   W 8:00:11:53 ACD 313 STAFF
            1:00-3:53 ACD 313 STAFF
                             
  COE200B 1 COOP EDUCATION-AUTOMOTIVE SERVICE 2 BY ARRANGEMENT TEC GORMAN
  COE200B 2 COOP EDUCATION-AUTOMOTIVE SERVICE 2 BY ARRANGEMENT TEC WERKMEISTER
                             
  COM103 1 WORKPLACE LITERACY 4 TBA STAFF
                             
  COS101 1 COSMETOLOGY LABORATORY I 11 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS102 1 COSMETOLOGY THEORY I 7 M T W R F 8:00-9:53 TEC 35 HOCKING
  COS103 1 COSMETOLOGY LABORATORY II 11 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS104 1 COSMETOLOGY THEORY II 7 M T W R F 8:00-9:53 TEC 35 HOCKING
  COS105 1 COSMETOLOGY LAB III 11 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS106 1 COSMETOLOGY THEORY III 7 M T W R F 8:00-9:53 TEC 35 HOCKING
  COS107 1 COSMETOLOGY SUPPLEMENTAL LAB 1 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS108 1 COSMETOLOGY SUPPLEMENTAL LAB 2 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS109 1 COSMETOLOGY SUPPLEMENTAL LAB 3 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS110 1 COSMETOLOGY SUPPLEMENTAL LAB 4 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS111 1 COSMETOLOGY SUPPLEMENTAL LAB 5 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS112 1 COSMETOLOGY LAB IV 7 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS113 1 COSMETOLOGY THEORY IV 3 M T W R F 8:00-9:53 TEC 35 HOCKING
  COS114 1 MANICURING LAB 7 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS115 1 MANICURING THEORY 3 M T W R F 9:00-10:15 TEC 35 HOCKING
  COS116 1 COSMETOLOGY INSTRUCTOR TRAINING LAB 7 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS117 1 COSMETOLOGY INSTRUCTOR TRAINING THEORY 6 M T W R F 8:00-9:53 TEC 35 HOCKING
                             
  * CPL100 1 COMPUTER LIT-INTRO, Windows 1/15-3/5/2013 1   T   4:30-6:30 BUS 113 BECKMAN
  Open Entry/Open Exit CPL lab times: Mon and Wed 4-6:30;
  * CPL101 1 DATABASE - ACCESS 2010  1   See Above BUS 113 BECKMAN
  * CPL104 1 SPREADSHEETS, EXCEL 2010 1 See Above BUS 113 BECKMAN
  * CPL105 1 WORD PROCESSING-WORD 2010 1 See Above BUS 113 BECKMAN
  * CPL108 1 CREATING PRESENTATIONS- POWERPOINT 2010 1 See Above BUS 113 BECKMAN
  * CPL109 1 CREATING WEB PAGES - Expression Web 3 1 See Above BUS 113 BECKMAN
                             
  * CRT112 0E ELECTRONIC PAGINATION 3 M     3:00-4:53 TEC 34 KLINGFORTH
  W 3:00-3:53 TEC 34 KLINGFORTH
  CRT206 0E DIGITAL IMAGING 3 M T WR F 10:00-10:53 TEC 34 KLINGFORTH
                             
  CSI205 1 INTRO TO FORTRAN 4 M W F 2:00-2:53 BUS 113 HALVERSON
                             
  * DRA102 1 (INTERNET) INTRO TO THE ART OF THE MOVIE 3 INTERNET  MARCINIAK
  * DRA202 1 FILM APPRECIATION 3 T 6:00-8:53 ACD 211 MARCINIAK
                             
  DWG106 1 ADVANCED COMPUTER-AIDED DRAWING 3 T 11:00-11:53 TEC 23 SVOKE
  W 12:00-12:53 TEC 29 SVOKE
  DWG106 1 L ADV. COMPUTER-AIDED DRAWING LAB W 1:00-2:53 TEC 29 SVOKE
  DWG203 1 MACHINE DESIGN 3 M T W   10:00-10:53 TEC 27 HICKS
  * DWG203 1 L MACHINE DESIGN LAB   R 1:00-1:53 TEC 27 HICKS
  DWG205 1 TECHNICAL ILLUSTRATION 3 M F 11:00-11:53 TEC 29 SVOKE
  DWG205 1 L TECHNICAL ILLUSTRATION LAB R 11:00-12:53 TEC 29 SVOKE
                             
  ECO201 1 MACROECONOMICS 3 M W F 2:00-2:53 BUS 19 KUKLENSKI
  ECO202 1 MICROECONOMICS 3 M W F 9:00-9:53 BUS 22 MACKEY
  * ECO202 2 (INTERNET) MICROECONOMICS 3 INTERNET  MACKEY
                             
  * EGR103 1 CAD CONCEPTS 2 W TBA TEC 29 SVOKE
  * EGR103 1 L CAD CONCEPTS LAB W   TBA TEC 29 SVOKE
                             
    ELM110 1 SCIENCE FOR THE UTILITY INDUSTRY 3   T       8:00-9:33 TEC 23 POPKO
    R 10:00-11:33 TEC 22 POPKO
    ELM203 1 UTILITY LAB AND FIELD EXERCISES II 4 T 10:00-11:53 TEC 23 POPKO
            R 1:00-2:53 TEC 23 POPKO
                             
  * EMS102 1 EMS BASIC II 7   T   R   5:00-8:53 ACD 113 RICE
  * EMS105 1 EMERGENCY MEDICAL TECH CLINICAL 3 TBA FORSTROM
  EMS202 1 PARAMEDIC II 10 T R 5:30-9:30  
  * EMS206 2 CO-OP ED. PARAMEDIC CLINICAL II 4       TBA     FORSTROM
                             
  ENG090 0E APPLIED COMMUNICATIONS I 3  BY ARRANGEMENT TEC 27 HICKS
  ENG091 0E APPLIED COMMUNICATIONS II 3  BY ARRANGEMENT TEC 27 HICKS
  ENG095 0E LEARNING SKILLS  I 4 M T W R   12:00-12:53 TEC 27 HICKS
  ENG100 D 1 LEARNING SKILLS II (ALP students) 3 M   W   F 12:00-12:53 ACD 302 ELLET-PETERSEN
  Must also register for ENG101-05  
  ENG100 D 2 LEARNING SKILLS II (ALP students) 3   T   R   1:30-2:53 ACD 302 ELLET-PETERSEN
  Must also register for ENG101-07  
  ENG101 2 ENGLISH COMPOSITION I 3 M W   2:00-3:20 BUS 12 ERICKSON
  ENG101 3 ENGLISH COMPOSITION I 3   T   R   12:00-1:20 ACD 302 ELLET-PETERSEN
    ENG101 4 ENGLISH COMPOSITION I  3 M W F 11:00-11:53 ACD 302 ELLET-PETERSEN
  ENG101 5 ENGLISH COMPOSITION I (restricted to ALP students) 3 M W F 11:00-11:53 ACD 307 ELLET-PETERSEN
  Must also register for ENG100D-01  
  ENG101 7 ENGLISH COMPOSITION I (restricted to ALP students) 3   T   R    12:00-1:20 ACD 307 ELLET-PETERSEN
  Must also register for ENG100D-02  
  ENG101 8 ENGLISH COMPOSITION I  3 M W F 10:00-10:53 TEC 22 O'NEILL
  ENG102 1 ENGLISH COMPOSITION II 3 M W F 9:00-9:53 ACD 301 MATEAS
  ENG102 2 ENGLISH COMPOSITION II 3 M W F 10:00-10:53 ACD 324 MATEAS
  ENG102 3 ENGLISH COMPOSITION II 3 M W F 11:00-11:53 ACD 325 OLSON
  ENG102 4 ENGLISH COMPOSITION II 3 M W F 12:00-12:53 ACD 301 MATEAS
    ENG102 5 ENGLISH COMPOSITION II 3 M W F 1:00-1:53 ACD 302 LIST
  * ENG102 6 (INTERNET) ENGLISH COMPOSITION II 3 INTERNET  MATEAS
  ENG112 1 HONORS ENGLISH II 3 M W F 11:00-11:53 ACD 301 LIST
    ENG221 1 INTRO TO LITERATURE 3 M   W   F 11:00-11:53 ACD 302 MATEAS
    ENG224 1 WOMEN IN  LITERATURE  3 M W F 12:00-12:53 ACD 324 LIST
  * ENG224 2 (INTERNET) WOMEN IN LITERATURE 3 INTERNET  LIST
  ENG226 1 CONTEMPORARY WORLD LITERATURE 3   T   R   10:00-11:20 ACD 302 ELLET-PETERSEN
  * ENG230 1 LITERATURE FOR CHILDREN 3 INTERNET  LIST
                             
  * HED105 1 (INTERNET) INTRO TO MED TERMINOLOGY 2 INTERNET  ROWE
  HED230 1 (INTERNET) NUTRITION (Hybrid Course) 3 INTERNET  2:00-3:53 ACD 300 MATRELLA
  * Will meet on ground weeks 1, 5, 9, 15 TBD    
                             
  * HIT103 1 HIT INTERNSHIP 2  BY ARRANGEMENT MACLEOD, A.
  * HIT108 1 (INTERNET)MEDICAL OFFICE PROCED(1/14-3/8) 1 INTERNET  MCMANMAN
  * HIT109 1 (INTERNET)HEALTH CARE DATA STRUCT(3/18-5/10 2 INTERNET  LAWRENCE, J.
  * HIT210 1 (INTERNET)AMBULATORY CARE CODING(1/14-3/29) 3 INTERNET  MACLEOD, A.
  * HIT211 1 (INTERNET)INTERMEDIATE CPT(4/1-5/10) 3 INTERNET  MACLEOD, A.
  * HIT212 1 (INTERNET) HEALTH CARE INSURANCE(3/18-5/10) 2 INTERNET  MCMANMAN
                             
  HST102 1 HISTORY OF WESTERN CIV II 4   T   R   10:00-11:53 ACD 211 OBRADOVICH
  HST202 1 UNITED STATES HISTORY FROM 1865 3 M W F 10:00-10:53 ACD 302 OBRADOVICH
                             
  IND200 1 SEMINAR IN INDUSTRY 3 M 1:00-1:53 TEC 27 HICKS
  T   12:00-12:53 TEC 29 SVOKE
  IND200 1 L SEMINAR IN INDUSTRY LAB W   1:00-2:53 TEC 28 HICKS
  T 1:00-2:53 TEC 29 SVOKE
                             
  MTH090 0E COMPUTATIONAL SKILLS I 3  BY ARRANGEMENT TEC 27 HICKS
  MTH091 0E COMPUTATIONAL SKILLS II 3  BY ARRANGEMENT TEC 27 HICKS
  MTH100 1 BASIC MATHEMATICS 4 M T W R 11:00-11:53 TEC 21 STAHL
  MTH100 2 BASIC MATHEMATICS 4 M T W R 9:00-9:53 TEC 21 STAHL
  * MTH103 1 INTRODUCTION TO ALGEBRA 3 M   W   F 11:00-11:53 ACD 323 CIESIELCZYK
  MTH103 2 INTRODUCTION TO ALGEBRA 3 M   W   F 9:00-9:53 TEC 23 CIESIELCZYK
  MTH104 1 INTERMEDIATE ALGEBRA 3 M W F 10:00-10:53 TEC 23 SOKOL, J.
  MTH104 2 INTERMEDIATE ALGEBRA 3 M W F 1:00-1:53 TEC 23 SOKOL, J.
  MTH107 1 TRIGONOMETRY 3 M W F 10:00-10:53 ACD 301 STAHL
  MTH107 2 (INTERNET) TRIGONOMETRY 3 INTERNET  concurrent with sec. 1 STAHL
  MTH110 1 COLLEGE ALGEBRA 4 M T W F 8:00-8:53 TEC 23 SOKOL, J.
  MTH110 2 COLLEGE ALGEBRA 4 M T W F 9:00-9:53 TEC 23 SOKOL, J.
  MTH122 1 PRINCIPLES OF ELEMENTARY MATH II 4 M T W F 12:00-12:53 TEC 23 SOKOL, J.
  MTH151 1 CALCULUS AND ANALYTIC GEOMETRY II 4 M W R F 8:00-8:53 ACD 107 ANDERSON
    MTH211 1 INTRODUCTION TO STATISTICS    3 T R 1:00-2:33 ACD 211 STAHL
  * MTH211 2 (INTERNET) INTRODUCTION TO STATISTICS 3 INTERNET  STAHL
  MTH220 1 DIFFERENTIAL EQUATIONS 4 M   W R F 12:00-12:53 ACD 107 ANDERSON
                            STAFF
    MUS125 1 MUSIC HISTORY 3 M W F 1:00-1:53 ACD 211 MARCINIAK
                             
  NUR095 1 NURSE AIDE CLASS (1/14 - 2/22/13 5 M   W F 4:00 -7:53 ACD 111 SIMMONS
  NURSE AIDE LAB (1/14-2/22/13) M W F 8:00-8:53 ACD 111 SIMMONS
  NUR096 1 NURSE AIDE CLINICAL (2/25-3/7/13) M T W R 4:00-8:53 CLN SIMMONS
  INTRO TO PRACTICAL NURSING  (starting week 5) F 10:00-11:00 ACD 113 STRAND
  NUR101 1 INTRO TO PRACTICAL NURSING  (starts week 5) 1       F 11:00-12:30 ACD 113 STRAND
  NUR110 1 NURSING KNOWLEDGE OF FUND. (1st 4 weeks) 2 M       F 8:00-10:53 ACD 113 STRAND
  T     8:00-9:53 ACD 113 STRAND
    NUR110 1L BASIC SKILLS LAB I (1st 4 weeks)       R 8:00-10:53 ACD 113 STRAND
  F 11:30-12:30 ACD 113 STRAND
    NUR110 2L BASIC SKILLS LAB I (1st 4 weeks)         F 12:30-1:30 ACD 113 STRAND
  R 1:00-3:53 ACD 113 STRAND
    NUR115 1 NURSING KNOW. OF PHARM. I (1st 4 weeks) 2         F 2:00-3:53 ACD 113 WANINK
  NURSING KNOW. OF PHARM. I (starting week 5) F 1:00-2:53 ACD 113 WANINK
  NUR120 1 NURSING KNOW. OF ADULTS I (Starts 5th week) 5 M     R 8:00-10:53 ACD 113 LORETI
  NUR120 1L BASIC NURSING SKILLS II (Starts 5th week)   W     8:00-10:53 ACD 113 LORETI
  NUR120 2L BASIC NURSING SKILLS II (Starts 5th week)   W     11:30-2:23 ACD 113 LORETI
    NUR123 1 NURSING KN. OF MATERNAL/NEWBORN 2     W 8:00-9:53 ACD 300 BALYEAT
  NUR125 1 NURSING KN. OF PHARMACOLOGY II (1st 8 weeks) 1     W 1:00-2:53 ACD 300 WANINK
  NUR126 1 NURSING EXP. FUNDAMENTALS (Starts week 7) 1   T       7:00-11:53 CLN SIMMONS
  NUR126 2 NURSING EXP. FUNDAMENTALS (Starts week 7) 1   T       7:00-11:53 CLN PEKURI
  NUR127 1 NURSING EXPERIENCE OF THE FAMILY(1st 9 weeks) 3     R F 7:00-2:53 CLN   WINTHER
  NUR127 2 NURSING EXPERIENCE OF THE FAMILY(1st 9 weeks) 3     R F 7:00-2:53 CLN   GABKA
  NUR128 1 NURSING KNOWLEDGE OF CHILDREN 2     W 10:00-12:23     BALYEAT
  NUR130 1 NURSING KNOWLEDGE OF ADULTS II (Starts week 1) 2 M   11:30-1:30 ACD 113 LORETI
  NUR130 1L BASIC SKILLS III    T   8:00-9:53 ACD 313 LORETI
  NUR130 2L BASIC SKILLS III    T   1:00-2:53 ACD 313 LORETI
  NUR137 1 NURSING EXP. OF THE FAMILY II (weeks 10-15) 2   R F 7:00-2:53 CLN WINTHER
  NUR137 2 NURSING EXP. OF THE FAMILY II (weeks 10-15) 2   R F 7:00-2:53 CLN GABKA
  NUR185 1 NCLEX PN REVIEW 2 T   10:30-12:30 ACD 113 LORETI
  NUR220 1 COMPLEX NURSING KN.  OF ADULTS II 2     R 8:00-9:53 ACD 313 WANINK
  NUR220 2 COMPLEX NURSING KN.  OF ADULTS II 2       F 8:00-9:53 ACD 313 WANINK
  NUR221 1 NURSING KN. OF MANAGEMENT 1     R 11:30-12:23 ACD 313 STRAND
  NUR221 2 NURSING KN. OF MANAGEMENT 1       F 1:30-2:30 ACD 313 STRAND
  NUR224 1 NURSING EXP. OF MENTAL HEALTH  1 W R   TBA CLN   LEONE
  NUR224 2 NURSING EXP. OF MENTAL HEALTH  1 W R   TBA CLN   LEONE
  NUR224 3 NURSING EXP. OF MENTAL HEALTH  1 W R   TBA CLN   LEONE
  NUR224 4 NURSING EXP. OF MENTAL HEALTH  1 W R   TBA CLN   LEONE
  NUR224 5 NURSING EXP. OF MENTAL HEALTH  1 W R   TBA CLN   LEONE
  NUR225 1 NURSING KN. OF PATHOPHYSIOLOGY II 1     R 10:00-10:53 ACD 313 WANINK
  NUR225 2 NURSING KN. OF PATHOPHYSIOLOGY II 1       F 10:00-10:53 ACD 313 WANINK
  NUR227 1 NURSING EXP. OF THE FAMILY IV (week 5-10) 2 M T     7:00-2:53 CLN WANINK
  NUR227 2 NURSING EXP. OF THE FAMILY IV (week 5-10) 2 M T     2:00-9:53 CLN STRAND
  NUR227 3 NURSING EXP. OF THE FAMILY IV (week 11-16) 2 M T     2:00-9:53 CLN STRAND
  NUR228 1 NURSING EXP. OF FAMILY V 1 W R   TBA CLN BALYEAT
  NUR228 2 NURSING EXP. OF FAMILY V 1 W R   TBA CLN BALYEAT
  NUR228 3 NURSING EXP. OF FAMILY V 1 W R   TBA CLN BALYEAT
  NUR228 5 NURSING EXP. OF FAMILY V 1 W R   TBA CLN GREEN
  NUR228 6 NURSING EXP. OF FAMILY V 1 W R   TBA CLN GREEN
  NUR285 1 NCLEX RN REVIEW 2 R   12:30-2:30 ACD 300 BALYEAT
    NUR285 2 NCLEX RN REVIEW 2   F  11:30-1:30 ACD 313 BALYEAT
                             
  ORI100 1 FRESHMAN SEMINAR 1 W 10:00-10:53 BUS 22 JUSTINAK
  ORI100 2 FRESHMAN SEMINAR 1 W 1:00-1:53 BUS 22 JUSTINAK
    ORI100 4 (INTERNET) FRESHMAN SEMINAR-Allied Health students 1 INTERNET        STAFF
                             
  * PED105 OE FUNDAMENTALS PHY ED - ICE SKATING (1st 8 weeks) 1       TBA civic center ROEHM
  * PED119 1 BEGINNING KARATE 1 T     5:00-6:53 LIN JURMU
  PED120 OE INTERMEDIATE KARATE 1       ARRANGED LIN JURMU
  * PED203 1 ADVANCED FIRST AID/EMERG. RESPONSE  3     R 4:00-6:53 ACD 313 SORENSEN
  PED219 1 BODY CONDITIONING 1 R 10:00-11:53 LIN MATRELLA
  * PED231 1 BASIC KAYAK (1ST 8 WEEKS) starts 1/22/13 1 T   6:00-8:53 LIN POOL SCHROETER
  * PED232 1 WHITEWATER KAYAK (2ND 8 WEEKS) 1 T 6:00-8:53 LIN POOL SCHROETER
                             
  * PEH110 1 HEALTH PROMO. /SELECTED ACTIVITIES 2 M 3:00-3:53 ACD 303 ROUTHEAUX
                             
  * PHI201 1 INTRODUCTION TO PHILOSOPHY 3 M   5:00-7:53 BUS 21 LIPSKE
  * PHI201 2 (INTERNET) INTRODUCTION TO PHILOSOPHY 3 INTERNET  LEWIS, A.
                             
  PHY101 1 PHYSICAL SCIENCE 4 M W F 9:00-9:53 ACD 107 ANDERSON,S.
  PHY101 1 L PHYSICAL SCIENCE LAB T 9:00-10:53 ACD 107 ANDERSON, S.
  PHY252 1 GENERAL PHYSICS II 5 M W   F 10:00-10:53 ACD 107 ANDERSON
  R 9:00-9:53 ACD 107 ANDERSON
  PHY252 1L GENERAL PHYSICS LAB R 10:00-11:53 ACD 107 ANDERSON
  PHY263 1 MECHANICS OF MATERIALS 3 M W   F 1:00-1:53 ACD 107 STAFF
                             
  PLS101 1 INTRO TO AMERICAN GOVERNMENT 3 M   W   1:00-2:20 ACD 303 OBRADOVICH
  PLS101 2 INTRO TO AMERICAN GOVERNMENT 3 M W F 11:00-11:53 ACD 303 OBRADOVICH
                             
  * PSY101 1 (INTERNET) GENERAL PSYCHOLOGY 4 INTERNET  DELICH
  PSY101 2 GENERAL PSYCHOLOGY 4 M T W F 9:00-9:53 ACD 307 CULLEN
    PSY101 4 GENERAL PSYCHOLOGY 4 M   W   12:00-12:53 ACD 307 CULLEN
   T 12:00-1:53  
  PSY202 1 CHILD DEVELOPMENT AND PSYCHOLOGY 4 M W F 09:00-9:53 ACD 211 DELICH
  * PSY210 1 (INTERNET) LIFESPAN DEVELOPMENT 3 INTERNET  DELICH
  PSY225 1 PSYCHOLOGY OF PERSONALITY 3 M   W   F 12:00-12:53 BUS 22 DELICH
  * PSY231 1 (INTERNET) ADOLESCENT DEVEL. & LEARNING 3 INTERNET    CULLEN
  PSY295 1 ABNORMAL PSYCHOLOGY 4 M T W   F 10:00-10:53 ACD 307 CULLEN
                             
  SAM103 1 SKI LIFT CONSTRUCTION & DESIGN 3 T W F 8:00-8:53 BUS 19 VANDERSPOEL
  SAM105 1 SKI AREA MAPS,  2nd 8 wks (3/19-5/9/2013) 1 T R 1:00-2:53 BUS 12 VANDERSPOEL
  SAM107 1 GROOMING,  1st 8 wks (1/14-3/7/2013) 2 M R 8:00-8:53 BUS 19 VANDERSPOEL
  SAM107 1 L GROOMING LAB, 1st 8 wks (1/14-3/4/2013) M 2:00-3:53 MTZ VANDERSPOEL
  SAM231 1 COOPERATIVE WORK EXPERIENCE II 12 BY ARRANGEMENT VANDERSPOEL
                             
  SOC101 1 INTRODUCTION TO SOCIOLOGY 3 M W F 11:00-11:53 ACD 211 DELICH
  * SOC101 2 (INTERNET) INTRODUCTION TO SOCIOLOGY 3 INTERNET    JACKSON, D.
    SOC102 1 SOCIAL PROBLEMS  3 M   W F 10:00-10:53 ACD 303 YON
  SOC112 1 HONORS SOCIAL PROBLEMS 3   T R 1:00-2:15  BUS 22 STAFF
                          313  
  SPE101 1 PUBLIC SPEAKING 3 M W F 12:00-12:53 ACD 211 MARCINIAK
  * SPE101 2 PUBLIC SPEAKING 3 M 5:00-7:53 ACD 211 MARCINIAK
  * SPE101 4 PUBLIC SPEAKING 3 M T R 7-7:53 a.m. ACD 211 MARTINSON
                             
  WLD150 1 METAL FABRICATION & RIGGING (Lecture) 3 M 10:30-11:30 TBA GOUIN
  * METAL FABRICATION & RIGGING (Lab) M 1:00-7:00  I H S GOUIN
  WLD160 1 GAS METAL & FLUX CORED ARC WELDING (Lecture) 5 T 10:30-12:30 TBA GOUIN
  * GAS METAL & FLUX CORED ARC WELDING (Lab) T 1:00-7:00  I H S GOUIN
  WLD170 1 METALLURGY (Lecture) 2 R 10:30-12:30 TBA GOUIN
  WLD180 1 GAS TUNGSTEN ARC WELDING (Lecture) 3 R 1:00-2:00 TBA GOUIN
  GAS TUNGSTEN ARC WELDING (Lab) R 2:30-6:30  I H S GOUIN
  * WLD220 1 WELD INSPECTION & TESTING 1 TBD TBA MCMULLIN
  * WLD240 1 WELDER QUALIFICATION 2     W 5:00-9:00  I H S MCMULLIN
                             
* = Classes offered evenings or non-traditional format Gogebic Community College reserves the right to cancel classes
due to insuficient enrollment.