Fall 2013 

Copper Country Center Classes

Course

 

Sec

COURSE TITLE

CR

M

T

W

Th

F

S

Start time

End time

Instructor

Location

ACC

150

 

5

ACCOUNTING I

4

 

 

W

 

 

6:00

9:53

WOODBURY

100

ART

220

 

1

ART APPRECIATION

3

 

T

 

 

 

3:00

5:53

GRAY

101

BIO

101

 

5

PRINCIPLES OF BIOLOGY

4

M

 

 

 

 

4:00

6:53

GEIGER

103

BIO

101

 

6

PRINCIPLES OF BIOLOGY

4

M

 

 

 

 

7:00

9:53

GEIGER

103

BIO

101

 

5L

PRINCIPLES OF BIOLOGY-Lab

0

 

 

W

 

 

4:00

6:53

GEIGER

103

BIO

101

 

6L

PRINCIPLES OF BIOLOGY-Lab

0

 

 

W

 

 

7:00

9:53

GEIGER

103

BIO

215

 

2L

MICROBIOLOGY-Lab

4

 

T

 

 

 

6:00

8:53

SANDELL

103

BIO

215

 

2

MICROBIOLOGY

0

 

 

 

R

 

6:00

8:53

SANDELL

101

BIO

250

 

3

HUMAN ANATOMY-Lecture

4

M

 

 

 

 

12:00

2:53

YLITALO

103

BIO

250

 

4

HUMAN ANATOMY-Lecture

4

 

T

 

 

 

6:00

8:53

STAFF

102

BIO

250

 

3L

HUMAN ANATOMY-Lab

0

 

 

W

 

 

12:00

2:53

YLITALO

103

BIO

250

 

4L

HUMAN ANATOMY-Lab

0

 

 

 

R

 

6:00

8:53

STAFF

103

BIO

251

 

2

HUMAN PHYSIOLOGY-Lecture

4

 

T

 

 

 

3:00

5:53

YLITALO

100/102

BIO

251

 

2L

HUMAN PHYSIOLOGY-Lab

0

 

 

 

R

 

3:00

5:53

YLITALO

103

BUS

101

 

3

INTRO TO BUSINESS

3

 

T

 

 

 

6:00

8:53

CUFFE

100

CHM

099

 

2

BASIC CHEMISTRY

3

 

T

 

R

 

10:00am

11:30

COLLING

101

CHM

101

 

3

GENERAL, ORGANIC & BIOCHEMISTRY-Lecture

4

M

 

 

 

 

9:00am

11:53

COLLING

103

CHM

101

 

3L

GENERAL, ORGANIC & BIOCHEMISTRY-Lab

0

 

 

W

 

 

9:00am

11:53

COLLING

103

CJC

101

 

2

INTRO TO CORRECTIONS

3

M

 

 

 

 

6:00

8:53

BOUCHARD

CONF. ROOM

CJC

110

 

1

INTRO TO CRIMINAL JUSTICE

3

 

 

W

 

 

6:00

8:53

BOUCHARD

CONF. ROOM

CPL

100

 

2

COMPUTER LIT. – INTRODUCTION (1st 8 weeks)

1

 

 

 

R

 

4:00

5:53

SMYTH

100

CPL

105

 

2

COMPUTER LIT. – WORDPROCESSING (2nd  8 weeks)

1

 

 

 

R

 

4:00

5:53

SMYTH

100

CPL

108

 

2

COMPUTER LIT. – POWERPOINT (2nd 8 weeks)

1

 

 

 

R

 

2:00

3:53

SMYTH

100

ECE

195

 

1

PRACTICUM I – By ARR

3

 

 

 

 

 

BY

ARR

MOORE

CONF. ROOM

ECE

240

 

1

LANGUAGE & LITERACY - EARLY CHILDHOOD ED.

3

M

 

 

 

 

6:00

8:53

ANTILA

105

ECE

210

 

1

CHILD GUIDANCE

3

 

T

 

 

 

6:00

8:53

MOORE

101

ECO

201

 

3

MACROECONOMICS

3

 

 

 

R

 

10:00am

12:53

CUFFE

100

ENG

    100D

 

4

LEARNING SKILLS II   (*must also register for ENG 101-14)

4

 

T

 

R

 

10:30

11:53

HORNING

104

ENG

     100D  

 

5

LEARNING SKILLS      (*must also register for ENG 101-16)

4

 

T

 

R

 

4:30

5:53

STAFF

104

ENG

101

 

12

ENGLISH COMPOSITION I

3

 

T

 

 

 

6:00

8:53

SMYTH

105

ENG

101

 

13

ENGLISH COMPOSITION I

3

 

T

 

R

 

9:00am

10:20

HORNING

104

ENG

101

 

14

ENGLISH COMPOSITION I       (*restricted to ALP students)

3

 

T

 

R

 

9:00am

10:20

HORNING

104

ENG

101

 

15

ENGLISH COMPOSITION I

3

 

T

 

R

 

3:00

4:20

STAFF

104

ENG

101

 

16

ENGLISH COMPOSITION I       (*restricted to ALP students)

3

 

T

 

R

 

3:00

4:20

STAFF

104

ENG

101

 

19

ENGLISH COMPOSITION I

3

 

 

 

 

F

9:00am

11:53

HORNING

105

HST

101

 

3

HISTORY OF WESTERN CIVILIZATION

4

 

 

 

R

 

6:00

9:53

MARKKANEN

100

HST

103

 

1

HISTORY OF WORLD CIV. TO 1650

4

M

 

 

 

 

5:00

8:53

ROZICH

104

HST

201

 

2

UNITED STATES HISTORY TO 1877

3

 

T

 

 

 

6:00

8:53

MARKKANEN

104

MTH

100

 

4

BASIC MATHEMATICS

4

 

T

 

 

F

12:00

1:53

GODBY

101

MTH

103

 

4

INTRODUCTION TO ALGEBRA

3

 

T

 

 

 

1:00

3:53

PETERSON

105

MTH

103

 

5

INTRODUCTION TO ALGEBRA

3

 

 

 

R

 

6:00

8:53

BEAGHAN

105

MTH

104

 

2

INTERMEDIATE ALGEBRA

3

 

 

W

 

 

5:00

7:53

BEAGHAN

105

MTH

110

 

3

COLLEGE ALGEBRA

4

M

 

W

 

 

10:00

11:53

PETERSON

105

 

ORI

100

 

7

COLLEGE EXPERIENCE (1st 8 weeks)

 

 

 

 

 

F

9:00

10:53

GUILBAULT

100

 

ORI

100

 

7

COLLEGE EXPERIENCE (1st 8 weeks)  SATURDAY

1

 

 

 

 

SAT

10:00

11:53

GUILBAULT

104

 

PHI

201

 

4

INTRODUCTION TO PHILOSOPHY

3

M

 

 

 

 

10:00

12:53

GRAY

102

 

PSY

101

 

7

GENERAL PSYCHOLOGY

4

 M

 

W

 

 

10:00

11:53

ANTILA

104

 

PSY

101

 

8

GENERAL PSYCHOLOGY

4

 

 

W

 

 

6:00

9:53

WALL

104

 

PSY

204

 

2

SOCIAL PSYCHOLOGY

3

 

 

 

R

 

6:00

8:53

WALL

104

 

SOC

101

 

3

INTRO TO SOCIOLOGY

3

M

 

 

 

 

6:00

8:53

TAGLIONE

102

 

SPE

105

 

2

INTERPERSONAL COMMUNICATIONS

3

 

 

 

 

F

10:00

12:53

TAGLIONE

102

 

 

               

NURSING CLASSES

 

Course

 

Sec

 

Course Title

Cr

M

T

W

R

F

Start time

End Time

Instructor

Bldg

Room

CED

401

 

2 H

 

NURSE AIDE TRAINING

 

 

 

W

R

 

4:00

7:53

STAFF

 

 

NUR

095

 

2

 

NURSES AIDE (1ST 6 weeks)

5

 

 

W

R

 

4:00

8:00

STAFF

 

 

NUR

095

L

2

 

NURSE AIDE LAB

 

 

 

W

R

 

8:00

9:53

STAFF

 

 

NUR

096

 

1

 

NURSE AIDE CLINICAL (Week 7 & 8)

M

T

 

 

R

 

4:00

8:53

STAFF

 

 

NUR

101

 

2 H

 

INTRODUCTON TO PRACTICAL NURSING

1

M

 

 

 

 

10:30

11:23

SPENCE

CCC

 

NUR

110

 

2 H

 

NSG KNOWLEDGE OF FUND

2

M

 

 

 

 

11:30

2:23

SPENCE

CCC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T

W

 

 

8:30

10:53

SPENCE

CCC

 

NUR

110

L

3 H

 

BASIC SKILLS LAB I

 

 

 

W

 

 

11:00

12:53

SPENCE

 

CLN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R

 

8:30

10:23

SPENCE

 

 

NUR

110

L

4 H

 

BASIC SKILLS LAB I

 

 

 

W

 

 

1:00

2:53

SPENCE

CCC

HCC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R

 

10:30

12:23

SPENCE

CCC

 

NUR

115

 

2 H

 

NSG KNOW OF PHARM I

2

M

 

 

 

 

8:30

10:23

STAFF

CCC

HCC

NUR

120

 

2 H

 

NSG KNOW OF ADULTS I

5

M

 

 

 

 

11:30

2:23

SPENCE

CCC

HCC

 

 

 

 

 

 

 

 

T

 

 

 

8:30

11:23

SPENCE

CCC

HCC

NUR

120

L

3 H

 

BASIC NURSING SKILLS II

 

 

 

 

R

 

8:30

11:23

SPENCE

CCC

HCC

NUR

120

L

4 H

 

BASIC NURSING SKILLS II

 

 

 

 

R

 

11:30

2:23

SPENCE

CCC

HCC

NUR

126

 

4 H

 

NSG EXP OF FUNDAMENTALS

1

 

 

W

 

 

7:00

11:53

STAFF

CLN

CLN

NUR

126

 

5 H

 

NSG EXP OF FUNDAMENTALS

1

 

 

W

 

 

7:00

11:53

STAFF

CLN

CLN

NUR

126

 

6 H

 

NSG EXP OF FUNDAMENTALS

1

 

 

W

 

 

7:00

11:53

STAFF

CLN

CLN