GOGEBIC COMMUNITY COLLEGE
FALL 2012 ON-CAMPUS SCHEDULE  (August  27  - December 14, 2012)
Nt CRS NO SEC Lab NAME CR M T W R F TIME Rm No INSTRUCTOR
                             
  ACC150 1   ACCOUNTING I 4 M T W F 10:00-10:53 BUS 19 DAHLIN, J.
  ACC150 2 ACCOUNTING I 4 M T W F 12:00-12:53 BUS 19 DAHLIN, J.
* ACC150 3 (INTERNET) ACCOUNTING I 4 INTERNET DAHLIN, J.
* ACC170 1 (INTERNET)INC. TAX ACCT-PERSONAL,end 10/19 2 INTERNET STEIGER
* ACC171 1 (INTERNET) INC. TAX ACCT-BUS., starts 10/22 2 INTERNET STEIGER
  ACC201 1 PRINCIPLES OF ACCOUNTING I 4 M T W F 8:00-8:53 BUS 21 MACKEY, D.
  ACC201 2 PRINCIPLES OF ACCOUNTING I 4 M T W F 12:00-12:53 BUS 21 MACKEY, D.
* ACC201 3 (INTERNET) PRINCIPLES OF ACCOUNTING I 4 INTERNET MACKEY, D.
* ACC215 1   (INTERNET) INTERMEDIATE ACCOUNTING 4           INTERNET     STEIGER
                             
* ANT105 1   CULTURAL ANTHROPOLOGY 3     W     5:00-7:53 ACD 325 DANIELS
                             
  ART101 1   BASIC DRAWING 3   T   R 11:00-12:23 ACD 322 KLINGFORTH
  ART106 1 ADVERTISING ART PRINICIPLES  3 M T W F 12:00-12:53 TEC 34 KLINGFORTH
  R 1:00-1:53 TEC 34 KLINGFORTH
  ART111 1 LETTERING & TYPOGRAPHY 3 M T W 1:00-1:53 TEC 34 KLINGFORTH
  ART204 1 PHOTOGRAPHY 3 M W 11:00-12:23 ACD 322 KLINGFORTH
                             
  AUT101 1 ENGINE REPAIR 5 M T W R F 2:00-7:00 TEC 28 WERKMEISTER
       3rd 5 weeks  11/12 - 12/14/12  
    (Second Year Students)   
  AUT107 1 ELECTRICAL/ELECTRONIC SYSTEMS I 5 M T W R F 10:00-2:30 TEC 28 GORMAN
       1st 5 weeks  9/3 - 10/5/12  
    (First Year Students)   
  AUT108 1 ELECTRICAL/ELECTRONIC SYSTEMS II 4 M T W R F 10:00-2:30 TEC 28 GORMAN
       2nd 5 weeks 10/8 - 11/9/12  
    (First Year Students)   
  AUT121 0E ENGINE PERFORMANCE FUNDAMENTALS 5 BY ARRANGEMENT WERKMEISTER
   See Advisor - Veterans students
  AUT122 0E ADVANCED ENGINE PERFORMANCE 4 BY ARRANGEMENT WERKMEISTER
   See Advisor - Veterans students
  AUT124 1 MANUAL DRIVE TRAINS AND AXLES 4 M T W R F 2:30- 7:00 TEC 28 WERKMEISTER
       1st 5 weeks  9/3 - 10/5/12  
    (First Year Students)   
  AUT123 1 AUTOMATIC TRANSMISSIONS & TRANSAXLES 5 M T W R F 2:30- 7:00 TEC 28 GORMAN
       2nd 5 weeks 10/8 - 11/9/12  
    (First Year Students) 
  AUT241 1 HEATING & AIR CONDITIONING 4 M T W R F 10:00-2:00 TEC 28 WERKMEISTER
       3rd 5 weeks  11/12 - 12/14/12  
    (First Year Students)   
  All automotive students pursuing a degree or certificate MUST meet with advisor prior to registration
                             
  BIO101 1   PRINCIPLES OF BIOLOGY 4 M   W   F 9:00-9:53 BUS 21 GABKA, L.
  BIO101 2 PRINCIPLES OF BIOLOGY 4 M W   F 11:00-11:53 BUS 21 GABKA, L.
* BIO101 3 PRINCIPLES OF BIOLOGY 4 T 6:00-8:53 ACD 100 POGLIANO
  BIO101 1 L PRINCIPLES BIOLOGY  LAB   R 8:00-10:53 ACD 101 GABKA, L.
  BIO101 2 L PRINCIPLES BIOLOGY  LAB T     11:00-1:53 ACD 107 GABKA, L.
  BIO101 3 L PRINCIPLES BIOLOGY  LAB   T     8:00-10:53 ACD 107 GABKA, L.
* BIO101 4 L PRINCIPLES BIOLOGY  LAB       R 6:00-8:53 ACD 101 POGLIANO
* BIO105 1 (INTERNET) ANATOMY AND PHYSIOLOGY 4 INTERNET GRUVER
  BIO105 2 ANATOMY AND PHYSIOLOGY 4 M W 3:00-4:53 ACD 100 SOKOL, M
  BIO215 1 INTRODUCTION TO MICROBIOLOGY 4 W R   1:30-3:00 BUS 21 GABKA, L.
* BIO215 1 L INTRODUCTION TO MICROBIOLOGY LAB W R 3:00-4:30 ACD 101 GABKA, L.
  BIO250 1 HUMAN ANATOMY 4 M W   8:30-9:53 ACD 326 SOKOL, M
  BIO250 2 HUMAN ANATOMY  4 M W   12:00-1:23 TEC 23 SOKOL, M
  BIO250 1 L HUMAN ANATOMY   LAB T 9:00-11:53 ACD 101 SOKOL, M
  BIO250 2 L HUMAN ANATOMY  LAB T 12:00-2:53 ACD 101 SOKOL, M
                             
  BLD101 1 CONSTRUCT. PRAC. LAB I, (1st 5 weeks)) 5 M T W R   11:00-3:53 TAX NIEMI, R.
  F 11:00-1:30  
  BLD102 1 CONSTRUCT.PRAC. LAB II, (2nd 5 weeks) 5 M T W R   11:00-3:53 TAX NIEMI, R.
  F 11:00-1:30  
  BLD201 1 CONSTRUCT. PRAC. LAB III, (3rd 5 weeks) 5 M T W R   11:00-3:53 TAX NIEMI, R.
  F 11:00-1:30  
                             
  BUS100 1 BASIC BUSINESS MATH & ELEC CALCULATORS 4   T   R   1:00-2:53 BUS 19 DAHLIN, J.
* BUS100 2 (INTERNET) BASIC BUSINESS MATH 4 INTERNET DAHLIN, J.
  BUS101 1 INTRODUCTION TO BUSINESS 3 M   W F 9:00-9:53 BUS 19 STEIGER
* BUS101 2 (INTERNET)  INTRODUCTION TO BUSINESS 3 INTERNET   STEIGER
  BUS105 1 BEGINNING FORMATTING/TYPING 3   T   R   8:00-9:53 BUS 101 MALMBERG
* BUS105 2 (INTERNET) BEGINNING FORMATTING/TYPING 3 INTERNET MALMBERG
  BUS203 1 BUSINESS COMMUNICATIONS   3 M W F 1:00-1:53 BUS 101 DAHLIN, J.
* BUS203 2 (INTERNET) BUSINESS COMMUNICATIONS 3 INTERNET DAHLIN, J.
  BUS204 1 BUSINESS LAW 3 M W   F 1:00-1:53 BUS 12 STEIGER
* BUS204 2 (INTERNET) BUSINESS LAW 3       INTERNET STEIGER
  BUS205 1 BUSINESS COMMUNICATIONS II 3 M W   F 9:00-9:53 BUS 22 MALMBERG
  BUS224 1 ORGANIZATIONAL BEHAVIOR 3 M W F 2:00-2:53 BUS 19 MALMBERG
* BUS224 2 (INTERNET) ORGANIZATIONAL BEHAVIOR 3         INTERNET     MALMBERG
  BUS245 1 INTRODUCTION TO MANAGEMENT 3 M W   F 10:00-10:53 BUS 12 MALMBERG
* BUS245 2 (INTERNET) INTRO TO MANAGEMENT 3 INTERNET MALMBERG
                             
* CED240 1 SKI LIFT OPERATOR TRAINING (2 days) 0 BY ARRANGEMENT BUS 21 STAFF
* CED401 1 NURSE AIDE TRAINING 0 BY ARRANGEMENT STAFF
                             
  CHM099 1 BASIC CHEMISTRY 3 M   W   F 12:00-12:53 ACD 100 MERSHON, S.
  CHM101 1 GENERAL, ORGANIC, & BIOCHEMISTRY I 4 M W F 10:00-10:53 ACD 100 MERSHON, S.
  CHM101 1 L GENERAL, ORGANIC, & BIOCHEMISTRY  LAB     R 8:00-10:53 ACD 105 MERSHON, S.
  CHM151 1 GENERAL AND INORGANIC CHEMISTRY I 5 M T W   F 9:00-9:53 ACD 100 MERSHON, S.
  CHM151 1 L GENERAL & INORGANIC CHEMISTRY I LAB T 10:00-12:53 TEC 22 MERSHON, S.
  CHM201 1 ORGANIC CHEMISTRY I  4 M W 2:00-3:23 ACD 307 MERSHON, S.
  CHM201 1 L ORGANIC CHEMISTRY I LAB R 1:00-3:53 TEC 22 MERSHON, S.
                             
  CIT161 1 FUNDAMENTALS OF  COMPUTER APPLIC. 4 M W F 11:00-11:53 BUS 101 SOBOLEWSKI
  CIT161 1 L FUND. OF COMPUTER APPLIC. LAB   R 10:00-12:53 BUS 101 SOBOLEWSKI
* CIT161 3 (INTERNET)FUND.OF COMPUTER APPLIC. 4 INTERNET MALMBERG
* CIT161 3 L (INTERNET) FUND OF COMP. APPLIC. LAB INTERNET MALMBERG
  CIT170 1   INTRO TO COMPUTER PROGRAMMING 3 T R 11:00-12:53 BUS 109 HALVERSON
* CIT170 2   (INTERNET) INTRO TO COMPUTER PROGRAMM. 3 INTERNET HALVERSON
  CIT175 1 COMPUTER REPAIR 3 M T W R 10:00-10:53 BUS 115 HALVERSON
  CIT250 1 NETWORKING I 4 M W F 1:00-1:53 BUS 13 HALVERSON
  CIT250 1 L NETWORKING I LAB R 1:00-3:53 BUS 13 HALVERSON
                             
  CJC101 1 INTRODUCTION TO CORRECTIONS 3 M W F 11:00-11:53 ACD 307 YON C.
  CJC102 1 CORRECTIONAL INSTIT./FACILITIES 3   T     9:00-11:53 ACD 307 YON C.
* CJC103 1 (INTERNET)CLIENT GROWTH AND DEVELOPMENT 3   INTERNET YON C.
* CJC210 1 LAW ENFORCEMENT FUNCTION 3 W 6:00-8:53 ACD 302 PIKKA
* CJC215 1 (INTERNET) JUVENILE JUSTICE 3 INTERNET YON C.
* CJC295-299 CJC INTERNSHIPS 2 - 6 BY ARRANGEMENT YON C.
                             
  CMA100 1 ADMINISTRATIVE OFFICE PROCEDURES 4 M T   1:00-1:53 ACD 324 MACLEOD
    F 8:00-9:53 ACD 324 MACLEOD
  CMA136 1 PHARMACOLOGY FOR THE MEDICAL ASSISTANT 2   W 1:00-2:53 ACD 300 WANINK
                             
  COE200B 1 COOP EDUCATION-AUTOMOTIVE SERVICE 2 BY ARRANGEMENT GORMAN
                   1st 6 weeks 2nd year students  
  COE200B 2 COOP EDUCATION-AUTOMOTIVE SERVICE 2 BY ARRANGEMENT GORMAN
                       2nd 6 weeks 2nd year students      
                             
  COM103 1 WORKPLACE LITERACY 4 M   W   10:00-11:53 ACD 322 FRANCK, C.
                             
  COS101 1 COSMETOLOGY LAB I 11 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS102 1 COSMETOLOGY THEORY I 7 M T W R F 8:00-9:53 TEC 35 HOCKING
  COS103 1 COSMETOLOGY LAB II 11 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS104 1 COSMETOLOGY THEORY II  7 M T W R F 8:00-9:53 TEC 35 HOCKING
  COS105 1 COSMETOLOGY LAB III 11 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS106 1 COSMETOLOGY THEORY III  7 M T W R F 8:00-9:53 TEC 35 HOCKING
  COS107 1 COSMETOLOGY LABORATORY 1 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS108 1 COSMETOLOGY LABORATORY 2 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS109 1 COSMETOLOGY LABORATORY 3 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS110 1 COSMETOLOGY LABORATORY 4 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS111 1 COSMETOLOGY LABORATORY 5 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS112 1 COSMETOLOGY LAB IV 7 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS113 1 COSMETOLOGY THEORY IV 3 M T W R F 8:00-9:53 TEC 35 HOCKING
  COS114 1 MANICURING LAB 7 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS115 1 MANICURING THEORY 3 M T W R F 8:00-9:53 TEC 35 HOCKING
  COS116 1 COSMETOLOGY INSTRUCTOR LAB 7 M T W R F 10:00-3:53 TEC 35 HOCKING
  COS117 1   COSMETOLOGY INSTRUCTOR TRAINING 6 M T W R F 8:00-9:53 TEC 35 HOCKING
                             
  CPL100 1 COMPUTER LIT (Windows-7),(ends 10/16) 1   T   4:00-5:53 BUS 113 BECKMAN
                             
  Open Entry/Open Exit CPL lab times: Mon & Wed 4-6
* CPL101 1 DATABASE (ACCESS 2010) 1     BUS 113 BECKMAN, K.
* CPL104 1 SPREADSHEETS (EXCEL 2010) 1     BUS 113 BECKMAN, K.
  CPL105 1 WORD PROCESSING (WORD  2010) 1       BUS 113 BECKMAN, K.
* CPL108 1 CREATING  PRESENTATIONS-POWERPOINT 2010 1     BUS 113 BECKMAN, K.
                             
  CRT 207 1 SHEETFED OFFSET 5 M T W   F 10:00-10:53 TEC 34 KLINGFORTH
          R   10:00-12:53 TEC 34 KLINGFORTH
                             
  DRA101 1 INTRODUCTION TO THEATRE 3 M W F 11:00-11:53 ACD 324 MARCINIAK
* DRA102 1 INTRO TO ART OF THE MOVIE 3 T 6:00-8:53 BUS 21 MARCINIAK
                             
  DWG200 1 STRENGTH OF MATERIALS 3 M T R 9:00-9:53 TEC 27 HICKS, C.
  DWG200 1 L STRENGTH OF MATERIALS LAB   W 9:00-9:53 TEC 27 HICKS, C.
  DWG201 1 ARCHITECTURAL DRAWING & DESIGN 4 M 11:00-11:53 TEC 23 SVOKE
  R 12:00-12:53 TEC 21 SVOKE
  DWG201 1 L ARCHITECT. DRAWING & DESIGN  LAB T 2:00-3:53 TEC 29 SVOKE
  W 1:00-2:53 TEC 29 SVOKE
  DWG202 1 TOOL DESIGN 4 M 12:00-12:53 TEC 29 SVOKE
  W 11:00-11:53 TEC 29 SVOKE
  DWG202 1 L TOOL DESIGN LAB M 2:00-3:53 TEC 29 SVOKE
  F 11:00-12:53 TEC 29 SVOKE
                             
* ECE100 1 (INTERNET) INTRO TO CHILDCARE & EARLY CHILD ED 3           INTERNET     DANIELS
                             
  ECO201 1 MACROECONOMICS 3 M W F 9:00-9:53 ACD 303 MACKEY, D.
* ECO201 2 (INTERNET) MACROECONOMICS 3 INTERNET MACKEY, D.
  ECO202 1 MICROECONOMICS 3 M W F 1:00-1:53 BUS 19 KUKLENSKI
                             
  EDU201 1 INTRODUCTION TO EDUCATION 3 M W   F 11:00-11:53 ACD 325 OBRADOVICH
                             
  EGR101 1 ENGINEERING GRAPHICS 2 T 1:00-1:53 TEC 21 SVOKE
  EGR101 1 L ENGINEERING GRAPHICS LAB R 1:00-2:53 TEC 26  
                             
  ELM103 1 UTILITY LAB & FIELD EXERCISES I 4 T R 10:00-11:30 TED 23 POPKO, M
  ELM104 1 ELECTRIC LINE CAREERS & APPRENTICESHIP 2 M     10:00-11:53 ACD 323 WENDT M.
  ELM206 1   POLE CLIMBING & CONSTRUCTION ends 10/18/12 7   T W R 12:30-4:30 TEC 23 POPKO, M
                             
* EMS101 1   EMERGENCY MEDICAL TECHNICIAN - BASIC 1 7   T   R 5:30-9:30 P.M. ACD 113 RICE/JACOBSON
* EMS201 2 PARAMEDIC I 10 M T   R 5-9:30 P.M. ACD 113 FORSTROM
* EMS205 1   PARAMEDIC CLINICAL 7           TBD     FORSTROM
                             
  ENG091 0E APPLIED COMMUNICATIONS II 3 BY ARRANGEMENT TEC 27 HICKS, C.
  ENG095 0E LEARNING SKILLS I 4 M T W R   12:00-12:53 TEC 27 HICKS, C.
  ENG100 1 LEARNING SKILLS II 4 M T W R   11:00-11:53 ACD 323 ELLET-PETERSEN, N.
  ENG100 2 LEARNING SKILLS II 4 M T W R   12:00-12:53 ACD 323 ELLET-PETERSEN, N.
  ENG100 3 LEARNING SKILLS II 4 M T W R   1:00-1:53 ACD 323 ELLET-PETERSEN, N.
  ENG101 1 ENGLISH COMPOSITION I 3 M W F 8:00-8:53 ACD 301 ERICKSON, C.
  ENG101 2 ENGLISH COMPOSITION I 3 M W F 9:00-9:53 ACD 301 MATEAS
  ENG101 3 ENGLISH COMPOSITION I  3 M W F 10:00-10:53 ACD 303 MATEAS
  ENG101 4 ENGLISH COMPOSITION I 3 M W F 11:00-11:53 ACD 302 MATEAS
  ENG101 5 ENGLISH COMPOSITION I 3 M W F 12:00-12:53 ACD 301 OLSON, J.
  ENG101 6 ENGLISH COMPOSITION I  3 M W F 1:00-1:53 ACD 301 ERICKSON, C.
  ENG101 7 ENGLISH COMPOSITION I 3 M W 2:00-3:20 BUS 12 O'NEILL, P.
* ENG101 9 ENGLISH COMPOSITION I 3     W 5:00-7:53 ACD 303 OLSON, J.
  ENG102 1 ENGLISH COMPOSITION II 3 M W F 12:00-12:53 ACD 300 LIST
  ENG105 1 TECHNICAL ENGLISH 3 M W F 10:00-10:53 ACD 301 LIST
* ENG105 2 (INTERNET)TECHNICAL ENGLISH 3 INTERNET LIST
  ENG111 1 HONORS ENGLISH I 3 M W F 11:00-11:53 ACD 301 LIST
* ENG202 1 (INTERNET) ENGLISH LIT 18th, 19th, 20th CENTURY 3   INTERNET LIST
  ENG227 1 THE BIBLE AS LITERATURE 3 M W F 12:00-12:53 ACD 324 MATEAS
* ENG240 1 CREATIVE WRITING 3   W 4:00-6:53 ACD 301 MATEAS
* ENG250 1   TECHNICAL WRITING 3     W     3:00-5:53 ACD 300 LIST
                             
* GEG111 1 WORLD REGIONAL GEOGRAPHY 3   W 4:00-6:53 ACD 324 SANTOS
                             
* GLG102 1 PHYSICAL GEOLOGY 4 M   W   4:00-5:23 BUS 19 PERKIS
* GLG102 1 L PHYSICAL GEOLOGY LAB         R 4:00-6:53 ACD 100 PERKIS
                             
* HED105 1 (INTERNET) INTRO TO MEDICAL TERMINOLOGY 2   INTERNET ROWE, N.
* HED105 3 (INTERNET) INTRO TO MEDICAL TERMINOLOGY 2   INTERNET STOCKINGS
  HED230 1 NUTRITION 3 M   W 2:00-2:53 ACD 325 ROWE, N.
                             
* HIT105 1 (INTERNET)HEALTH CARE DELIVERY,4 wks 1 INTERNET MACLEOD
     Starts 8/27/12 - ends 9/21/12)  
* HIT106 1 (INTERNET) REG. AGENCIES HEALTH CARE, 6 wks 1 INTERNET MACLEOD
    Starts 8/27/12 - ends 11/2/12  
* HIT107 1 (INTERNET) REIMBURSE. IN HEALTH CARE, 6 wks 1 INTERNET MACLEOD
    Starts 11/5/12 - ends 12/14/12  
* HIT205 1 (INTERNET) DISEASE PROCESS PHARM  4 INTERNET MACLEOD
* HIT206 1 (INTERNET) BASIC ICD-9-CM , 10 wks 3 INTERNET MACLEOD
    Starts 8/27/12 - ends 11/2/12  
* HIT207 1 (INTERNET) INTERM.ICD-9-CM , 6 wks 3 INTERNET MACLEOD
    Starts 11/5/12 - ends 12/14/12  
                             
  HST101 1 HISTORY OF WESTERN CIV TO 1750 4   T   R   10:00-11:53 ACD 302 OBRADOVICH
  HST101 2 HISTORY OF WESTERN CIV TO 1750 4   T   R   1:00-2:53 ACD 302 OBRADOVICH
  HST201 1   UNITED STATES HISTORY TO 1877 3 M   W   F 9:00-9:53 ACD 300 OBRADOVICH
                             
  MTH090 0E COMPUTATIONAL SKILLS I 3 BY ARRANGEMENT     HICKS, C.
  MTH091 0E COMPUTATIONAL SKILLS II 3 BY ARRANGEMENT     HICKS, C.
  MTH100 1 BASIC MATHEMATICS 4 M T W R 11:00-11:53 TEC 21 HICKS, C.
  MTH100 2 BASIC MATHEMATICS 4 M T W R 9:00-9:53 ACD 323 STAHL, L.
* MTH100 4 BASIC MATHEMATICS 4   T   R 5:00-6:53 TEC 21 FRANK, S.
  MTH101T 1 TECHNICAL MATHEMATICS I 4 M T W R F 8:00-8:53 ACD 300 STAHL, L.
  MTH103 1 INTRODUCTION TO ALGEBRA 3 M W F 9:00-9:53 ACD 302 CIESIELCZYK
  MTH103 2 INTRODUCTION TO ALGEBRA 3 M W F 10:00-10:53 ACD 211 STAHL, L.
  MTH103 3 INTRODUCTION TO ALGEBRA  3 M   W   F 1:00-1:53 ACD 302 SOKOL, J.
  MTH104 1 INTERMEDIATE ALGEBRA 3 M W F 10:00-10:53 ACD 302 SOKOL, J.
  MTH110 1 COLLEGE ALGEBRA 4 M T W F 8:00-8:53 TEC 23 SOKOL, J.
  MTH110 2 COLLEGE ALGEBRA 4 M T W   F 12:00-12:53 ACD 302 STAHL, L.
  MTH121 1 PRINCIPLES OF ELEMENTARY MATH I 4 M T W F 12:00-12:53 ACD 303 SOKOL, J.
  MTH150 1 CALCULUS AND ANALYTIC GEOMETRY I 5 M T W R F 8:00-8:53 ACD 107 ANDERSON, B.
  MTH152 1 CALCULUS III 4 M   W   F 11:00-11:53 ACD 107 ANDERSON, B.
                R   12:00-12:53 ACD 107 ANDERSON, B.
                             
* MUS102 1   (INTERNET) MUSIC APPRECIATION 3           INTERNET MARCINIAK
                             
  NUR101 1 INTRO TO PRACTICAL NURSING 1     F 11:30-12:23 ACD 113 STRAND, P.
  NUR110 1 NSG KNOWLEDGE. OF FUND (First 4 weeks) 2 M       F 8:00-10:53 ACD 113 STRAND, P.
    T     8:00-9:53 ACD 113 STRAND, P.
  NUR110 1 L BASIC SKILLS LAB I (First 4 weeks)   T       10:00-11:53 ACD 113 STRAND, P.
  R 8:00-9:53 ACD 113 STRAND, P.
  NUR110 2 L BASIC SKILLS LAB I (First 4 weeks)   T       12:30-2:23 ACD 113 STRAND, P.
  R 1:30-3:23 ACD 113 STRAND, P.
  NUR115 1 NURSING KN. Of PHARMACOLOGY I  2       F 1:00-2:53 ACD 113 WANINK, K.
  NUR120 1 NURSING KN. OF ADULTS I (Starts week 5) 5 M     R 8:00-10:53 ACD 113 LORETI, M.
  NUR120 1 L BASIC SKILLS LAB II (Starts week 5)   T     8:00-10:53 ACD 113 LORETI, M.
  NUR120 2 L BASIC SKILLS LAB II (Starts week 5)   T      11:30-2:23 ACD 113 LORETI, M.
  NUR123 1 NURSING KN. OF MATERNAL/NEWBORN  2   T 8:00-9:53 ACD 301 BALYEAT
  NUR125 1 NURSING KNOW. OF PHARMACOLOGY II (1st 8 wks) 1     W 9:00-10:53 ACD 113 WANINK, K.
  NUR126 1 NURSING EXP. OF FUNDAMENTALS(Starts week 5) 1 W     TBA CLN   STAFF
  NUR127 3 NURSING EXP. OF THE FAMILY I (1st 6 weeks) 3     R F TBA CLN LORETI, M.
      NURSING EXP. OF THE FAMILY I (weeks 7-9)       R F TBA CLN BALYEAT
  NUR127 2 NURSING EXP. OF THE FAMILY I (1st 9 weeks) 3     R F TBA CLN STOCKINGS
  NUR128 1 NURSING KNOWLEDGE OF CHILDREN 2   T   10:30-12:23 ACD 301 BALYEAT
  NUR130 2 L BASIC SKILLS III   W 11:30-1:23 ACD 113 LORETI, M.
  NUR137 1 NSG EXPERIENCE OF FAMILY II (weeks 10-15) 2   R F TBA CLN BALYEAT
  NUR137 2 NSG EXPERIENCE OF FAMILY II (weeks 10-15) 2   R F TBA CLN STOCKINGS
  NUR185 1 PN NCLEX REVIEW (1st 5 weeks) 2 M   8:00-10:53 ACD 324 LORETI, M.
   (weeks 9-15) W 8:00-9:53 ACD 113 LORETI, M.
  NUR210 1 COMPLEX NURSING KN OF ADULTS 3       R 8:00-9:53 ACD 313 WANINK, K.
  NUR210 2 COMPLEX NURSING KN OF ADULTS 3       R 1:30-3:23 ACD 313 WANINK, K.
  NUR210 1 L COMPLEX SKILLS LAB (1st 3 weeks) + SIM days M           8:00-3:53 ACD 313 WANINK, K.
  COMPLEX SKILLS LAB (1st 3 weeks)       F 8:00-9:53 ACD 313 WANINK, K.
  NUR210 2 L COMPLEX SKILLS LAB (1st 3 weeks) + SIM days T       8:00-3:53 ACD 313 WANINK, K.
  COMPLEX SKILLS LAB (1st 3 weeks)     F 10:00-11:53 ACD 313 WANINK, K.
  NUR211 1 INTRO TO A D N 1     R 11:15-12:08 ACD 313 STRAND, P.
  NUR211 2 INTRO TO A D N 1   R 12:15-1:08 ACD 307 STRAND, P.
  NUR215 1 KNOW. OF NURSING PATHOPHYSIOLOGY 1       R 10:00-10:53 ACD 313 WANINK, K.
  NUR215 2 KNOW. OF NURSING PATHOPHYSIOLOGY 1       R 3:30-4:23 ACD 307 WANINK, K.
  NUR217 1 NSG EXP OF THE FAMILY III (Week 4-9)  2 M T     7:00-2:53 CLN WANINK, K.
* NUR217 2 NSG EXP OF THE FAMILY III (Week 4-9) 2 M T     2-9:53 P.M. CLN STAFF
  NUR217 3 NSG EXP OF THE FAMILY III (Week 10-15) 2 M T     7:00-2:53 CLN STAFF
* NUR217 4 NSG EXP OF THE FAMILY III (Week 10-15) 2 M T     2:00-9:53 CLN STRAND, P.
  NUR223 1 NURSING KN. OF MENTAL HEALTH 2   W   10:15-12:08 ACD 313 STRAND, P.
  NUR223 2 NURSING KN. OF MENTAL HEALTH 2   W   2:30-4:23 ACD 313 STRAND, P.
  NUR226 1 NURSING KN. OF THE FAMILY 2 W 8:00-9:53 ACD 307 BALYEAT
  NUR226 2 NURSING KN. OF THE FAMILY 2 W 12:15-2:08 ACD   BALYEAT
                             
  ORI100 1 FRESHMAN SEMINAR 1 M   1:00-1:53 BUS 22 JUSTINAK
  ORI100 2 FRESHMAN SEMINAR 1 T 9:00-9:53 BUS 22 JUSTINAK
  ORI100 3 FRESHMAN SEMINAR 1 T 11:00-11:53 BUS 22 JUSTINAK
  ORI100 4 FRESHMAN SEMINAR 1 W 1:00-1:53 BUS 22 JUSTINAK
  ORI100 5 FRESHMAN SEMINAR 1 W 10:00-10:53 BUS 22 JUSTINAK
  ORI100 6 FRESHMAN SEMINAR 1 R 11:00-11:53 BUS 22 JUSTINAK
* ORI100 7 FRESHMAN SEMINAR 1 T   4:00-4:53 TEC 23 JUSTINAK
  ORI100 8 FRESHMAN SEMINAR, AUTOMOTIVE STUDENTS 1 M T W R F 9:00-11:53 TEC 28 WERKMEISTER
   (August 27th - August 31st)  
* ORI100 9 FRESHMAN SEMINAR, COSMETOLOGY STUDENTS 1 M         4:00-4:53 TEC 23 JACKSON
  ORI100 10 FRESHMAN SEMINAR, ALLIED HEALTH STUDENTS 1 R 10:00-10:53 ACD 300 ROWE
  ORI100 11 (INTERNET) FRESHMAN SEMINAR, ALLIED HEALTH STUDENTS 1  INTERNET ROWE
* ORI100 12 FRESHMAN SEMINAR dates TBD INTERNET MACLEOD
                             
* PED103 1 COMMUNITY FIRST AID/CPR, (1st 8 weeks) 1 R 4:00-5:53 ACD 313 ROUTHEAUX
* PED105 1 FUNDAMENTALS PHY ED - ICE SKATING (start 10/15) 1 TBA Civic Center STAFF
  PED160 1 FITNESS WALKING 1 TBD MOVRICH
* PED202 2 RESPONDING TO EMERGENCIES/FIRST AID 2 W   4:00-5:53 ACD 313 SORENSEN
  PED220 1 FUNDAMENTALS OF SKI INST, starts 10/24/12 1 W F 1:00-2:53 SKI 303 VANDER SPOEL
* PED231 1 BASIC KAYAK (starts 10/   /12) 1 T     5:30-7:30 LIN pool SCHROETER
                             
* PHI201 1 INTRODUCTION TO PHILOSOPHY  3 M   5:00-7:53 BUS 21 LIPSKE
* PHI201 2 (INTERNET) INTRODUCTION TO PHILOSOPHY  3   INTERNET LEWIS, A.
                             
  PHY107 1 INTRODUCTION TO METEOROLOGY 4 M W F 10:00-10:53 ACD 107 ANDERSON, S.
  PHY107 1 L INTRODUCTION TO METEOROLOGY LAB T   9:00-10:53 ACD 107 ANDERSON, S.
  PHY121 1 TECH PHYSICS: MECHANICS & THERMO 4 M T   R   10:00-10:53 TEC 27 HICKS, C.
  PHY121 1 L TECH PHYSICS: MECH & THERMO LAB R 1:00-2:53 TEC 27 HICKS, C.
  PHY251 1 GENERAL PHYSICS I 5 M   W R F 9:00-9:53 ACD 107 ANDERSON,B.
  PHY251 1 L GENERAL PHYSICS I LAB R 10:00-11:53 ACD 107 ANDERSON,B
  PHY261 1 STATICS 3 M W F 12:00-12:53 ACD 107 ANDERSON,B
                             
  PLS101 1 INTRO TO AMERICAN GOVERNMENT 3 M   W   1:00-2:20 ACD 303 OBRADOVICH
                             
  PSY101 1 GENERAL PSYCHOLOGY 4 M T W F 9:00-9:53 ACD 211 DELICH, A.
* PSY101 2 GENERAL PSYCHOLOGY 4 M T W F 7:00-7:53a.m. TEC 22 DICKERSON
  PSY101 3 GENERAL PSYCHOLOGY 4 M   W   12:00-12:53 ACD 211 DELICH, A.
  T 12:00-1:53  
* PSY101 4 (INTERNET) GENERAL PSYCHOLOGY 4     INTERNET CULLEN, P
* PSY101 6 (INTERNET) GENERAL PSYCHOLOGY 4 INTERNET DELICH, A.
  PSY111 1 HONORS GENERAL PSYCHOLOGY 4 M   W   10:00-10:53 ACD 300 CULLEN, P
  T 10:00-11:53 ACD 300 CULLEN, P
  PSY204 1 SOCIAL PSYCHOLOGY 3 M   W     12:00-1:20  ACD 307 CULLEN, P
* PSY295 1 (INTERNET) ABNORMAL PSYCHOLOGY 4     INTERNET CULLEN, P
                             
* PWR204 1 INTRO TO FLUID POWER 3   W 4:00-5:53 TEC 22 FRANK, S.
* PWR204 1 L INTRO TO FLUID POWER LAB   R 4:00-5:53 TEC 22 FRANK, S.
                             
  SAM100 1 INTRO TO SKI AREA MANAGEMENT 3 M W F 8:00-8:53 BUS 12 VANDER SPOEL
  SAM101 1 SKI AREA DESIGN & LAYOUT 3 M   W F 9:00-9:53 BUS 12 VANDER SPOEL
  SAM101 1 L SKI AREA DESIGN & LAYOUT LAB, ends 10/16/12 T 1:00-2:53 MTZ VANDER SPOEL
  SAM103A 1 SKI LIFT CONSTRUCTION & DESIGN 1   BY ARRANGEMENT VANDER SPOEL
  SAM104 1 SKI EQUIPMENT MECHANICS starts 10/23/12 2 T R 1:00-2:53 BUS 12 VANDER SPOEL
  SAM106 1 SNOWMAKING, starts 10/23/12 2 T R 10:00-10:53 ACD 211 VANDER SPOEL
  SAM106 1 L SNOWMAKING LAB starts 10/22/12 M   1:00-3:53 MTZ VANDER SPOEL
  SAM200 1 SKI AREA OPER. & COST ANALYSIS ends 10/18/12 3 M T W R 11:00-11:53 BUS 19 VANDER SPOEL
  F 10:00-11:53 ski hill  
* SAM202 1 RISK MGT & RELATED ISSUES, ends 10/18/12 2   T   R 3:00-4:53 BUS 21 STODDARD
  SAM205 1 APPLIED INDUSTRIAL SKILLS, ends 10/17/12 2 M W 1:00-3:53 MTZ VANDER SPOEL
  SAM230 1 COOPERATIVE WORK EXPERIENCE I 3   BY ARRANGEMENT VANDER SPOEL
                             
  SOC101 1 INTRO TO SOCIOLOGY 3 M W F 11:00-11:53 ACD 211 DELICH, A.
* SOC101 2 (INTERNET) - INTRO TO SOCIOLOGY 3 INTERNET JACKSON
  SOC102 1 SOCIAL PROBLEMS 3 M W F 10:00-10:53 ACD 307 YON
                             
  SPE101 1 PUBLIC SPEAKING 3 M W F 12:00-12:53 BUS 22 MARCINIAK
* SPE101 2 PUBLIC SPEAKING 3 M   5:00-7:53 ACD 211 MARCINIAK
* SPE105 1 INTERPERSONAL COMMUNICATIONS, ends 10/18/12 3 M T   R   8:00-9:53 ACD 323 ELLET-PETERSEN, N.
  WLD100 1 INTRODUCTION TO WELDING & INDUSTRIAL SAFETY 2 M 1:00-1:53 IWD HS GOUIN
  M 3:00-5:29 TEC 21 GOUIN
  WLD110 1 WELDING SYMBOLS AND BLUEPRINT READING 2 M 6:00-7:53 TEC 21 GOUIN
   
  WLD120 1 THERMAL CUTTING AND WELDING PROCESSES 4 T 1:00-2:53 TEC 22 GOUIN
  R 10:30-3:27 IWD HS  
  WLD140 1 SHIELDED METAL ARC WELDING (SMAW) 3   T 3:00-3:53 TEC 22 GOUIN
          R 4:00-8:57 IWD HS